666 466 850

Przeprowadzka do nowego domu bądź mieszkania lub przeprowadzenie firmy to całkiem spore wyzwanie. Jak ją zorganizować, aby wszystko przebiegło sprawnie i bez stresu? Podpowiadamy.

W życiu niemal każdego z nas nadchodzi minimum raz taki moment jak pierwsza przeprowadzka. O ile wyprowadzka z rodzinnego domu nie wydaje się problemem, o tyle przeprowadzka będąc już dorosłym, wraz z nagromadzonymi różnymi rzeczami, meblami czy sprzętem, to już całkiem poważne zadanie do wykonania. O czym warto pamiętać i jak się do tego przygotować?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak w łatwy sposób zorganizować przeprowadzkę
  • na co zwracać uwagę wybierając usługę firmy przeprowadzkowej
  • ile kosztuje przeprowadzka

 

Samodzielna przeprowadzka – jak się przeprowadzić krok po kroku?

 

 1. Wycena przeprowadzki

Najpierw warto wycenić koszty przeprowadzki, czyli określić, ile będzie kosztować transport rzeczy. Jeśli planujemy przeprowadzkę samodzielnie, musimy mieć na uwadze, że będziemy musieli wynająć samochód dostawczy oraz zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do pakowania i transportowania mebli oraz innych przedmiotów.

 1. Pakowanie przedmiotów

Drugim krokiem jest pakowanie przedmiotów. Warto zacząć od rzeczy, które rzadziej używamy. Należy pamiętać, żeby nie przeciążać kartonów oraz odpowiednio zabezpieczyć rzeczy, aby nie uległy uszkodzeniu podczas transportu. Przydatne mogą okazać się folie bąbelkowe, kocówki oraz taśmy klejące.

 1. Transport mebli i rzeczy

Kolejnym etapem jest transport mebli i rzeczy. Warto zadbać o to, aby wszystko było odpowiednio zabezpieczone i zabezpieczone przed przemieszczaniem się w trakcie transportu. W przypadku przeprowadzki samodzielnej, musimy pamiętać, żeby odpowiednio rozłożyć ciężar w samochodzie, aby nie wpłynęło to negatywnie na stabilność pojazdu.

 1. Rozpakowywanie i układanie rzeczy

Ostatnim etapem jest rozpakowywanie i układanie rzeczy w nowym miejscu. Warto zadbać o to, aby wszystko było odpowiednio oznakowane, aby łatwiej było rozpakować kartony. Warto też zadbać o to, aby meble i rzeczy były ustawione w odpowiedni sposób, aby maksymalnie wykorzystać

 1. Koszty związane z przeprowadzką

Jeśli zdecydujemy się na wynajęcie firmy przeprowadzkowej, koszty będą uzależnione od wielu czynników. Najważniejsze z nich to odległość między punktem wyjścia, a miejscem docelowym, ilość mienia, które trzeba przetransportować oraz ewentualne usługi dodatkowe, takie jak pakowanie czy rozmontowanie mebli.

W przypadku decyzji o samodzielnej przeprowadzce, koszty również nie są pomijalne. Musimy pamiętać o zapewnieniu sobie odpowiedniego transportu, np. wynajęciu samochodu dostawczego lub przyczepy, zakupie niezbędnych materiałów do pakowania (np. kartonów, folii bąbelkowej, taśm klejących), a także o ewentualnych kosztach wynajęcia pomocy przy cięższych meblach.

Przeprowadzka to bez wątpienia duże wyzwanie dla każdego z nas. Jednakże, odpowiednie przygotowanie i planowanie pozwala na zminimalizowanie stresu i nerwów związanych z tym wydarzeniem. Bez względu na to, czy decydujemy się na wynajęcie firmy przeprowadzkowej, czy też organizujemy przeprowadzkę samodzielnie, warto pamiętać o podstawowych zasadach – planowaniu, organizacji oraz dbaniu o szczegóły. Dzięki temu możemy być pewni, że wszystko przebiegnie sprawnie i bez większych komplikacji.

Przygotowanie do przeprowadzki – jak sobie z tym poradzić?

Przed przeprowadzką warto się przygotować, by cały proces był jak najmniej stresujący i jak najbardziej efektywny. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które ułatwią planowanie i organizację przeprowadzki.

Stworzenie listy rzeczy do przewiezienia

Pierwszym krokiem jest stworzenie listy mebli, sprzętów i drobniejszych rzeczy do spakowania. Warto sporządzić spis wszystkich przedmiotów, które musimy przewieźć, by móc dokładnie zaplanować pakowanie i transport. Dzięki temu łatwiej będzie również zorientować się, jaki będzie koszt przeprowadzki. Jeśli planujemy przewozić meble, warto dokładnie sprawdzić, które z nich można przetransportować w całości, a które trzeba będzie rozkręcić. Wymiary oraz waga mebli również są istotne, gdyż pozwolą na odpowiednie zaplanowanie transportu.

Załatwienie formalności

Przeprowadzka to nie tylko spakowanie i przewiezienie naszych rzeczy, ale również załatwienie pewnych formalności. Przed zmianą miejsca zamieszkania należy przenieść lub rozwiązać umowy z dostawcami telewizji cyfrowej, internetu czy telefonu stacjonarnego. Warto również odwiedzić spółdzielnię mieszkaniową, aby np. rozliczyć nadpłaty czynszu.

Pozbycie się zbędnych rzeczy

Przed przeprowadzką warto pozbyć się rzeczy, które już nam nie są potrzebne. Bibeloty, ubrania i buty nienoszone od lat, zepsute sprzęty RTV i AGD oraz przedmioty, które nigdy nam się do niczego nie przydadzą, powinny zostać wyrzucone lub oddane.

Stworzenie check-listy

Kolejnym ważnym krokiem jest stworzenie check-listy. Polega to na wypisaniu wszystkich czynności, które musimy wykonać związanych z przeprowadzką. Planowanie przeprowadzki zajmie nam kilka dni, dlatego warto podzielić pracę na etapy. Check-lista powinna być dostosowana do naszej konkretnej sytuacji – ile rzeczy musimy przewieźć, jak daleko się przeprowadzamy i czy zabieramy ze sobą meble lub AGD.

Przygotowanie do przeprowadzki może wydawać się skomplikowane, jednak dzięki kilku prostym krokom możemy zminimalizować stres i zorganizować cały proces. Stworzenie listy rzeczy do przewiezienia, załatwienie formalności, pozbycie się zbędnych rzeczy oraz stworzenie check-listy to tylko niektóre z nich. Dzięki temu przeprowadzka będzie przebiegała sprawniej i z mniejszymi problemami.

Pakowanie i spakowanie całego dobytku to chyba najważniejszy punkt programu. Odpowiednio przemyślane stanie się prawdziwym zbawieniem, zarówno podczas transportu, jak i rozpakowywania i urządzania się w nowym miejscu. Tu również przyda się stworzenie planu. Na pierwszy rzut powinny pójść rzeczy najrzadziej używanych, jak sezonowe dekoracje, pamiątki czy sprzęt sportowy. Te możemy zapakować już kilka dni czy nawet tygodni przed wyprowadzką.

Rzeczy, z których regularnie korzystamy zostawmy na koniec. Do pakowania przydadzą się przede wszystkim kartony, duże plastikowe torby oraz worki fioliowe. Świetnym pomysłem są też wspomniane wcześniej worki próżniowe, do których możemy włożyć np. kołdry i koce, które zajmują dużo miejsca. Ważne, aby każdy pakunek dokładnie opisać, zarówno pod względem zawartości, jak i docelowego pomieszczenia, w którym się znajdą – dzięki temu ułatwimy sobie każdy z etapów przeprowadzki.

Warto też dodatkowo oznaczyć pudła z przedmiotami narażonymi na uszkodzenia w transporcie. Aby podczas przeprowadzki nic nie uległo zniszczeniu, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przedmiotów, które chcemy przewieźć. Akcesoria kuchenne, takie jak: szklanki, miski czy sztućce powinny zostać dokładnie owinięte np. za pomocą gazety czy folii bąbelkowej. Warto to zrobić także w przypadku telewizora, monitora czy innych delikatniejszych rzeczy. Do ochrony można użyć także domowych tekstyliów, jak ściereczki kuchenne czy ręczniki.

 

Bagaż podręczny

Rozpakowanie rzeczy w nowym mieszkaniu czy domu to dużo przyjemniejsza czynność, niż ich pakowanie. Nowe meble, często większa przestrzeń i bardziej funkcjonalny układ – wszystko to sprawia, że ustawianie choćby talerzy w szafkach staje się prawdziwą radością. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to zadanie łatwe i szybkie. Może się zdarzyć, że pierwszego dnia po przeprowadzce zabraknie czasu na rozpakowanie wszystkich rzeczy.

Warto się na to przygotować i stworzyć bagaż podręczny – tak, aby mieć pod ręką to, co najpotrzebniejsze. To może być plecak czy nieduża torba podróżna, gdzie włożymy podstawowe ubrania i bieliznę, przybory toaletowe, lekarstwa, ładowarkę do telefonu, klucze i dokumenty. W bagażu podręcznym można również umieścić cenne przedmioty, jak na przykład biżuterię. Da nam to pewność, że się nie zagubi.

Pakowanie rzeczy do przeprowadzki – jak to zrobić sprawnie i bezpiecznie?

Nie ma wątpliwości, że pakowanie rzeczy do przeprowadzki to kluczowy element całego procesu. Jak zapewnić, że nasze rzeczy będą bezpieczne podczas transportu, a rozpakowywanie i urządzanie w nowym miejscu nie będą koszmarną katorgą? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować się do tego wyzwania.

Stwórz plan i pakuj stopniowo

Przed przystąpieniem do pakowania warto stworzyć plan, który pomoże nam zachować porządek i uniknąć zbędnego stresu. Zastanówmy się, co możemy zapakować już kilka dni czy nawet tygodni przed wyprowadzką, np. rzeczy najrzadziej używane. Takie podejście pozwoli nam zaoszczędzić czas i uniknąć chaotycznego pakowania na ostatnią chwilę.

Zadbaj o odpowiednie opakowania

Do pakowania przydadzą się przede wszystkim kartony, duże plastikowe torby oraz worki fioliowe. Dobrym rozwiązaniem są również worki próżniowe, które pomogą nam zmieścić rzeczy zajmujące dużo miejsca, np. koce czy poduszki. Pamiętajmy, aby każdy pakunek dokładnie opisać, zarówno pod względem zawartości, jak i docelowego pomieszczenia, w którym się znajdzie – dzięki temu unikniemy niepotrzebnego chaosu podczas rozpakowywania.

Zabezpiecz delikatne przedmioty

Aby uniknąć uszkodzeń podczas transportu, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie delikatniejszych przedmiotów. Szklanki, miski czy sztućce powinny zostać dokładnie owinięte np. w gazetę czy folię bąbelkową. Podobnie postąpmy z telewizorem, monitorem czy innymi podobnymi urządzeniami. Do ochrony przedmiotów warto wykorzystać także domowe tekstylia, jak ściereczki kuchenne czy ręczniki.

Przygotuj bagaż podręczny

Nie ma nic gorszego niż szukanie potrzebnych rzeczy wśród jeszcze nie rozpakowanych kartonów. Dlatego warto przygotować bagaż podręczny, w którym umieścimy najpotrzebniejsze rzeczy, np. ubrania, bieliznę, przybory toaletowe, lekarstwa, ładowarkę do telefonu, klucze i dokumenty. W bagażu podręcznym warto umieścić także cenne przedmioty, takie jak biżuteria, aby mieć pewność, że nie zostaną zagubione.Pakowanie do przeprowadzki to nie lada wyzwanie, ale z odpowiednim podejściem można je sprawnie i bezpiecznie przejść.

WYNAJEM AUTA NA PRZEPROWADZKĘ – JAKIE OPCJE MAMY DO WYBORU?

Przy organizacji przeprowadzki ważnym zagadnieniem jest wybór odpowiedniego transportu. W zależności od ilości i gabarytów rzeczy, jakie musimy przewieźć, mamy kilka opcji do wyboru. Decyzja ta może mieć wpływ nie tylko na wygodę i czas przeprowadzki, ale także na jej koszt. Jakie opcje transportowe mamy do dyspozycji?

PRZEPROWADZKA PRZY POMOCY WŁASNEGO AUTA

Jeśli przeprowadzka nie wymaga przewiezienia dużych mebli lub sprzętu, możemy zdecydować się na własny samochód osobowy lub na pomoc ze strony rodziny lub znajomych. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie może być dość uciążliwe i czasochłonne, zwłaszcza jeśli musimy przewieźć większą ilość rzeczy. Co więcej, nie zawsze uda nam się przetransportować wszystko za jednym razem.

PRZEPROWADZKA ZA POMOCĄ FIRMY TRANSPORTOWEJ

Profesjonalna firma transportowa może okazać się dobrym wyborem, zwłaszcza gdy musimy przewieźć większą ilość rzeczy lub przedmioty o dużych gabarytach. Firma dysponująca dużym samochodem oraz doświadczonymi pracownikami zapewni nie tylko większą przestrzeń bagażową, ale także pomoc w załadunku i rozładunku oraz bezpieczne przewiezienie nawet delikatnych przedmiotów.

WYNAJEM AUTA NA PRZEPROWADZKĘ

Inną opcją jest wynajem samochodu dostawczego, który możemy prowadzić samodzielnie lub z pomocą kogoś z naszej rodziny lub znajomych. Wypożyczalnie oferują różne rodzaje samochodów dostawczych, w tym busy o ładowności do 3,5 t, które są przystosowane do przewożenia większych mebli i innych gabarytowych przedmiotów. W niektórych większych miastach dostępne są także firmy oferujące car sharing, czyli wynajem samochodów na minuty. W takich firmach możemy znaleźć nie tylko mniejsze auta osobowe, ale także większe pojazdy dostawcze.

PRZEPROWADZKA DO INNEGO MIASTA

Jeśli przeprowadzka wiąże się z koniecznością pokonania większej odległości, np. kilkuset kilometrów, najlepszym wyborem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy transportowej. Dzięki temu unikniemy problemów związanych z oddaniem wypożyczonego samochodu w nowym miejscu i będziemy mieć pewność, że nasze rzeczy dotrą bezpiecznie we wskazane miejsce.

Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę szukając firmy do przeprowadzki:

 1. Szukaj opinii – przed wyborem konkretnego przewoźnika warto sprawdzić opinie innych osób, które już z tej usługi korzystały. Można to zrobić na forach internetowych, w grupach na Facebooku czy na stronach z opiniami. Dzięki temu poznamy opinie innych i unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek.

 2. Wybierz sprawdzonego przewoźnika – warto zwrócić uwagę na to, jak długo dana firma działa na rynku i jakie ma referencje. Firma, która działa od dłuższego czasu i ma zadowolonych klientów, zapewni nam większą pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.
 3. Zadaj pytania – przed podpisaniem umowy warto zadać kilka pytań dotyczących przeprowadzki, np. czy firma ma ubezpieczenie przeciwko uszkodzeniom mienia, jakie jest dokładne kosztorys usługi, czy przewoźnik zapewnia pomoc przy pakowaniu i rozpakowywaniu przedmiotów.
 4. Przygotuj się na czas – przed dniem przeprowadzki warto zrobić listę rzeczy, które trzeba spakować i przygotować. W ten sposób unikniemy nieporozumień i niepotrzebnych opóźnień.
 5. Dbaj o swoje mienie – warto pamiętać, że nasze mienie jest bardzo ważne i często cenne. Dlatego warto zadbać o to, by było ono odpowiednio zabezpieczone podczas transportu. Przedmioty delikatne należy odpowiednio opakować, a meble zdemontować i zabezpieczyć przed zarysowaniami i uszkodzeniami.

Przeprowadzka w Warszawie z firmą przeprowadzkową może być bardzo pomocna, ale wymaga odpowiedniego przygotowania i wyboru odpowiedniego przewoźnika. Dzięki tym wskazówkom unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek i przeprowadzka będzie sprawnie i bezproblemowo przebiegać.

Ważne czynniki, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru firmy przeprowadzkowej

 

Kontakt z ekipą przeprowadzkową

Kontakt z klientem to pierwszy moment na weryfikację potencjalnego usługodawcy. Odpowiedzialność po stronie ekipy przeprowadzkowej jest bardzo duża, zatem już od pierwszej rozmowy pracownicy powinni wykazywać się profesjonalizmem. To, czego powinniśmy oczekiwać to fachowe doradztwo i wsparcie w całym procesie i jego zaplanowaniu.

Firma przeprowadzkowa ma niewątpliwie dużo większe doświadczenie w przeprowadzkach niż my sami. Z łatwością powinna więc podpowiedzieć, jak zorganizować transport, a także jasno przedstawić zakres swojej oferty. Te różnią się pomiędzy sobą – niektóre firmy proponują transport wraz ze zniesieniem i wniesieniem rzeczy, inne oferują nawet pakowanie w kartony, profesjonalne zabezpieczenie np. mebli czy ich montaż na miejscu. Jeśli kontakt z ekipą jest utrudniony, a nasze pytania pozostają bez odpowiedzi – to znak, że powinniśmy szukać innego wykonawcy.

 

Bezpieczeństwo

 

Niezależnie od tego, czy przewozimy drogocenne antyki czy zwykłe meble z popularnego sklepu – firma przeprowadzkowa powinna zająć się nimi ze szczególną dbałością. Mimo dobrych chęci, może zdarzyć się jakiś wypadek przy pracy. Na takie sytuacje profesjonalny usługodawca będzie miał polisę – zarówno dla swojego pojazdu, jak i specjalne OC przewoźnika drogowego. Zanim zdecydujemy się na współpracę, poprośmy o ich okazanie i zweryfikujmy ich ważność. Warto też dopytać o wyłączenia odpowiedzialności, czyli w jakich sytuacjach firma nie ponosi winy za ewentualne szkody. Wszystkie ustalenia powinny być zawarte w umowie.

 

Opinie i rekomendacje

 

Firmy godne polecenia nie muszą narzekać na brak rekomendacji. Wieloletnie doświadczenie i zadowoleni klienci powinny przekładać się na pozytywne opinie o usługach. W dzisiejszych czasach najłatwiej jest sprawdzić daną ekipę w internecie. Nie opierajmy się jedynie na ich stronie – tam, co jasne, nie będzie negatywnych ocen. Warto wpisać nazwę firmy w przeglądarkę i poczytać doświadczenia innych, np. na forum. A może nasi znajomi korzystali z usług takiej firmy? Ich opinia na pewno będzie wiarygodna i pomocna.

 

Cena

 

Koszt samodzielnej przeprowadzki ogranicza się właściwie do transportu. Pozostałe wydatki to jedynie akcesoria do pakowania, jak wspomniane kartony, torby czy porządna taśma.

Jak wspomnieliśmy, najtańsza opcja transportu to przewiezienie rzeczy własnym autem – tutaj koszt to jedynie zużyte paliwo. Wypożyczenie auta z car sharingu to ok. 200 zł za dobę. Podobnie ma się sprawa w standardowych wypożyczalniach.

Sporo drożej będzie, jeśli zdecydujemy się na kompleksową usługę firmy przeprowadzkowej. Ceny przeprowadzki w Warszawie są jednak bardzo zróżnicowane i zależą m.in. od tego, jak długa będzie nasza trasa, jak dużo będziemy mieli rzeczy i ilu pracowników będziemy potrzebowali do pomocy. Ważny jest także zakres oferty – każda dodatkowa usługa to oczywiście też dodatkowy koszt.

Ceny są zwykle podawane za 1 godzinę pracy i wahają się od 150 do 300 zł, przy czym firmy często zastrzegają, że minimalny czas usługi to np. 2 godziny. Dodatkowe opłaty mogą dotyczyć dojazdu pod wskazany adres (zwykle liczone za każdy przejechany kilometr) czy przewiezienia gabarytów (ponad 100 kg).

Cenniki są jednak orientacyjne, więc zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług danej ekipy – warto skontaktować się z nią w celu uzyskania szczegółowej wyceny i podjąć ostateczną decyzję czy przeprowadzka na własną rękę będzię dobrym rozwiązaniem, czy jednak bezpieczniejszą opcją będzie skorzystanie z profesjonalnej firmy zajmującej się przeprowadzkami na codzień.

5/5 - (1 vote)